Allah’a neden şükretmeliyiz?

Biri bize bir hediye verdiğinde ona teşekkür ederiz. Hele o hediye çok değerli ve pahalı ise nasıl teşekkür edeceğimizi bile şaşırırız. Peki ya Allah’ın bize hediye ettiği göz, kulak, akıl, gibi paha biçilemez hediyeler için teşekkür etmemiz yani şükretmemiz gerekmez mi?

Allah bize bahşettiği göz nimeti ile; birbirinden güzel çiçekleri, yeşilin binbir tonu bahçeleri, sıra sıra dağları, ortasından ırmaklar akan ovaları, masmavi gökyüzünü, insanı hayrete düşüren kocaman bir dünyayı, yeni yeni keşfettiğimiz rengarenk uzayı göstermiştir. Bir resim sergisine girerken bile giriş bileti alıyoruz, oysa gözümüz ile sanki hemde capcanlı ve alabildiğine kocaman bir resim sergisinin içinde yaşıyoruz. Bunları bize her gün karşılıksız gösteren Allah’a teşekkür etmek yani şükretmek gerekmez mi? Allah’ın bize hediyeleri sadece gözümüz için midir? Elbette hayır. Kulağımız için nice hoş sesler, dilimiz için nice güzel yiyecek ve içecekler yaratan ve bunları karşılıksız hediye eden Allah’a şükretmek insan olmanın bir gereği değil midir?

Hediye demişken başkasından bir hediye aldığımızı düşünelim. Örneğin en sevdiğimiz arkadaşımız bize altından bir saat hediye etmiş olsun. Tabi arkadaşımıza teşekkür etmeyi unutmayalım. Bununla birlikte unutmamamız gereken bir şey daha var. Bu saatin altınını dünyadan, insanın henüz ulaşamadığı uzaklıklardaki yıldızlarda üretip dünyaya gönderen, insana altını keşfettirip nasıl işleyeceğini, saati nasıl icat edeceğini, saati üreten fabrikayı nasıl kuracağını, arkadaşımızın cebine hediye alacak kadar parayı koyan Allah’ı da elbette unutmamalıyız.

Allah’a neden şükretmeliyiz? Çünkü Allah’ın bize bahşettiği insan oğlunun saymakla bitiremeyeceği kadar nimetler var. Örneğin Allah’ın bizim için yarattığı kaç tür bitki olduğunu bile henüz keşfedip de sayamadı bilim adamları. Yine denizde Allah’ın bizim için yarattığı kaç çeşit canlı olduğunu bile keşfedemedik. Allah’ın bize lutfetiiği nimetler bir, iki, on, yüz, bin değil, sayamayacağımız kadar çok olduğu için şükretmeliyiz.

Allah’a neden şükretmeliyiz? Çünkü tüm bu nimetleri karşılıksız özenle yaratıp bizlere verdiğinden şükretmeliyiz. 

Allah’a neden şükretmeliyiz? Tüm bu nimetlerle kendinin ne kadar cömert olduğunu bize gösterdiği için şükretmeliyiz. Gözümüze, kulağımıza ve aklımıza sığmayacak kadar çok hediye ile, bizi ne kadar çok sevdiğini gösterdiği için şükretmeliyiz. Bize hiç ihtiyacı olmadığı halde, merhametini ve yüceliğini bize tanıttığı için, bize kendisi ile mutluluğu yaşattığı için şükretmeliyiz. Bize kendisine dua edip, secde edebilmeyi öğrettiği, sevdiği kullarının durduğu yerde, seccadede durabilmeyi öğrettiği, sevdiği kullarına baktığı gibi bize de severek baktığı için ve bize kendisini sevdirdiği için, kendisi ile saadeti yaşattığı için şükretmeliyiz.

Bize kendisinden istediğimizde duamıza cevap verdiği, darda kaldığımızda yetiştiği, hasta olduğumuzda şifa yarattığı, hata ettiğimizde bağışladığı, tüm bu nimetlere rağmen yaptığımız azıcık bir şükür için bile verdiği nimetlerini daha da artırdığı için şükretmeliyiz.

Allah’a şükretmeliyiz. Çünkü Allah’a şükretmek Allah’ı tanımak, verdiği nimetleri görüp O’nun yüceliğini tasdik etmek ve tüm bu nimetler karşısında kulluğumuzu ilan etmek demektir.

Allah’a şükretmeliyiz. Çünkü Allah’a şükretmek; tadına doyum olmaz mutluluğun, daha dünyada bile cennet gibi bir hayatın, Allah rızası gibi paha biçilmez bir kıymetin ve sonsuz cennetin biletidir. 

Allah’a şükretmeliyiz, çünkü biz sonsuz nimetler, hediyeler sahibi Rabbimize verdiği nimetler karşısında hediyeler sunamayız. Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan Es-Samed isminin sahibi Rabbimize ne sunabiliriz ki? Ancak teşekkür edebiliriz.

Selam hidayete tabi olanlara…